Prof. Dr. Mehmet Ali Babademez Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kulak Burun Boğaz uzmanlık eğitimini de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır. Halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Uzmanlık alanlarında Yurt içi ve yurt dışında pek çok akademik yayınları bulunan ve davetli konuşmacı olarak görev alan Dr. Mehmet Ali Babademez ağırlıklı olarak; horlama ve uyku apnesi, estetik burun cerrahisi – rinoplasti, KBB de  Robotik cerrahi uygulamaları, baş-boyun kanserleri, çocuklarda bademcik – geniz eti, sorunlarıyla ilgilenmektedir.

Son yıllarda özellikle robotik cerrahi sistemlerin Kulak Burun Boğaz alanında kullanıma girmesiyle, uyku apnesi ve baş boyun kanserlerinin tedavisinde kayda değer ilerlemeler olmuştur.  Robotik cerrahi alanında ciddi bir deneyime sahip olan  Dr. Babademez, bu konularda akademik çalışmalar yapmış, yeni cerrahi teknikler  geliştirmiş ve Türkiye de ilk defa robotik KBB canlı cerrahi uygulamasını da  gerçekleştirmiştir.

Uzmanlık Sonrası Görevleri

  • Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği Uzman/Doçent Dr.
  • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında Öğretim Üyesi görevi ile eş zamanlı olarak,
    • Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticiliği ve Başhekimliği
    • Ankara YBÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği İdari – Eğitim Sorumluluğu
    • Ankara Şehir Hastanesi KBB Kliniği Eğitim Görevlisi