Otitis eksterna

Dış kulak iltihabı, kulak kanalının banyo veya suya girme sonrasında nemli kalıp mikropların üremesi sonucunda ortaya çıkan bir iltihaptır. Dış kulak egzaması olanlarda ve kulağını pamuklu çubuklarla veya başka araçlarla temizlerken zedeleyenlerde, saç spreyleri ve boyaları gibi kimyasal maddelerin kulak kanalına temasıyla, kulak kirinin (buşon) uygun olmayan şartlarda temizlenmesinden sonra da meydana gelebilir.

Belirtiler

Sıklıkla kulakta kaşıntı ve kulak kanalının girişine dokununca şiddetlenen ağrı görülür. Kulakta dolgunluk hissi, akıntı, ateş, işitmenin azalması, kulak çevresindeki deride kızarma ve pullanma, kulak kepçesinin öne yer değiştirmesi, boyuna ve yüze yayılan ağrı, kulak çevresindeki veya boyundaki lenf bezlerinde şişme de olabilir.

Tedavi

Hafif dereceli dış kulak iltihabında antibiyotikli ve/veya steroidli kulak damlaları yeterlidir. Eğer kulak kanalı tamamen tıkanacak derecede şişmişse, kanal içine özel  sünger tampon yerleştirilerek damlayı bunun üzerine damlatabilirsiniz. Bu tedaviye ağızdan alınan antibiyotikler ve ağrı kesiciler eklenebilir.